Paper Towns (Papírová Města) - Knížka vs. Film

27. září 2015 v 16:04 | Ams* |  Random Talk
Ihned ze začátku musím říct, že opravdu nejsem příznivcem recenzí, protože jsem nikdy neměla ráda, když mi někdo zkazil film nebo knížku ještě před tím, než jsem to viděla/četla. Ale když už jsem si ty Paper Towns během dovolené přečetla a poté se včera večer podívala na film, rozhodla jsem se tady pár věcí vypíchnout. Jen Vás chci předem upozornit, abyste se tím nenechali moc ovlivnit a udělali si na to názor sami.

Jo, asi jsem trošku pozadu, ale upřímně jsem čekala na film a když jsem ho nestihla, tak až teprve poté jsem se samou zvědavostí rozhodla přečíst knížku. Já to mám totiž většinou naopak - první se podívám na film, a když se mi líbí, tak si potom přečtu knížku. No, asi jsem to tak měla udělat i tentokrát, alespoň bych celý film netrpěla a nebyla z toho nakonec tak zklamaná. Ale teď už k věci.

Hned na začátku mě zarazilo, že museli splnit jenom 9 úkolů (původně jich bylo 11) a to už jsem se začala bát, o který z těch úkolů jsme přišli. Nevím, jestli jste četli knížku, ale docela dlouho se Quentin zabýval jen tím, že Margo Roth Spiegelmannovou hledal. A proto byl začátek mojí úplně nejoblíbenější částí knihy - byl vtipný a zajímavě promyšlený. Ukázalo se, že moje obavy byly oprávněné, chyběla tam scéna s Mořským světem... ale ta byla důležitá! Ano, sice si zatancovali v budově Sun Trust, ale takový ten šokující moment, kdy jí uštkne had a on se jí snaží zachránit život jenom proto, aby v zápětí zjistil, že ten had nebyl jedovatý, je podle mě celkem podstatná scéna. Poprvé se tam odhaluje, jak se o ní bojí a jak jí má rád.

Další věc, která mě neuvěřitelně štvala bylo zpřeházení scén a kompletní přepracování. Opravdu to bylo jenom "založeno" na knize Papírová města, protože kdyby první vznikl film a až poté kniha, tak ta knížka měla maximálně 50 stránek a byla by to spíš svázaná fan fiction. Ach jo.


Ale abych také řekla něco pozitivního. Sice se ani konec nevyvinul podle knížky, ale ten se mi nelíbil ani v knížce a ve filmu aspoň ukázali, jak to dopadlo s ostatními. Že opravdu odešli každý na jinou školu, že si užili ples. Jen mě vážně mrzí, že ty scény byly tak postavené na hlavu oproti knížce, naprosto promíchané a nevysvětlené, postavy nebyly ve scénách, kde měly být a vůbec... chybělo tam až moc těch vtipných scén, které by, dle mého názoru, udělaly film mnohem zajímavější. Narozdíl od Hunger Games, kde taky pár scén chybělo (jinak to ani nelze natočit), ale děj šel postupně s knížkou a tak dával větší smysl, když jste si to v hlavě porovnávali. Mimochodem, Hunger Games miluju, knížky i filmy, obojí moc povedené. :)

Za mě tedy knížka hezká (to, že jsem nesouhlasila s koncem je můj problém) a film by byl asi taky hezký, kdybych nečetla knížku. Ale protože to mám vše v živé paměti, dost mě to zklamalo.

Co vy a Paper Towns? Četli jste knížku, viděli film anebo obojí? Líbilo se Vám to nebo Vám vadilo jako mně, že to bylo až moc jiné? Dejte mi vědět do komentářů. :)

Mějte se krásně, jak by řekl Hoggy,
skládejte básně a čtěte knížky. ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angelique. Angelique. | Web | 5. října 2015 v 22:08 | Reagovat

Mně přijde, že u spousty filmů je to tak, že kdyby z nich vznikly knížky, tak budou krátké a nebude to ono.. ale stejně tak je to i naopak, kdyby z knihy, co má třeba 500 stran udělali film, ve kterém by bylo všechno, tak to taky fungovat nebude... Spisovatelé ví, jak psát knížky, aby se dobře četly a filmaři zas ví (sem tam :D) jak ty knížky zfilmovat tak, aby to filmově zkrátka fungovalo, ubíhalo a nebyla to nuda nebo to nebylo zbytečně dlouhé. V tomhle ohledu jsem se hodně naučila oddělovat knížky a filmy a nehodnotit to tak kriticky, jako dřív, když se něco liší. Pak jsou samozřejmě ale i filmy, jako třeba Mortal Instruments, kdy je ve filmu změněno až moc věcí :D V Paper Towns to neposoudím, protože Paper Towns jsem jen viděla, nečetla. Jsem na tom totiž docela podobně jako ty, dost často se nejdřív kouknu na film a až potom si přečtu knížku. Většinou hlavně proto, že až když jdu na ten film, tak se dozvím, že to je podle knížky :D nebo je ten film zkrátka zrovna v kinech a já už to číst nestíhám, ale chci na to jít :D I když si vždycky říkám, že příště už to neudělám :D
Takže se vyjádřím alespoň k tomu filmu. Mně osobně se nelíbil zas až tolik. Neříkám, že to byl špatný film, byl pěkný... ale... to je asi tak nějak všechno. Ten konec mě hrozně naštval a celé to bylo takové zvláštní... takové mi to přišlo nelogické, že nechala tolik vodítek a pak mu řekne, že nechtěla, aby jí hledal, jen aby věděl, že je v pořádku... :D wut? :D Ale jako pobavila jsem se, byl to příjemně strávený večer, když jsem na tom byla, ale nepočítám to mezi své oblíbené filmy no. V knížce jsem někde dost zezačátku a teď musím číst do školy jiný věci, takže to asi prozatím upadne v zapomnění no, nechytlo mě to od začátku tak, jako třeba Hvězdy nám nepřály... ale možná je to tím, že poslední dobou nějak nemám vůbec náladu číst... špatný období...:D
Btw. Hunger Games taky miluju a tam mi přijde to filmový zpracování hodně dobrý, teda doteď aspoň, jsem zvědavá na ten poslední. Hlavně Catching Fire, ten mám asi nejradši.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama